Kategorie
ARTYKUŁ SPECJALNY

Nieskazitelne, zaplamione krwią barwy Polski.

Święto Flagi RP obchodzone jest w Polsce od 2004 roku, na mocy rozporządzenia Sejmu z 20 lutego 2004. Genezą tego święta jest to, że 2 maja polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa – Siegessäule oraz na Reichstagu w Berlinie[6]. W latach Polski Ludowej właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.

Dzisiaj wielu Polaków, w ramach „historycznego protestu” flagę zawiesza dopiero 2 maja, by pokazać brak szacunku, do postkomunistycznego Święta Pracy. Inni tego dnia zdejmują, zawieszoną dzień wcześniej flagę Unii Europejskiej i zawieszają polską flagę, by świętować 1 maja rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej (bagatela weszliśmy w tym samym roku, co zainaugurował Dzień Flagi).

W ostatnich latach (szczególnie w czasie prezydentury Bronisława Komorowskiego) te święto stało się takim, jak cała majówka. Zaczęto rozdawać Polakom biało-czerwoną, urządzano pikniki w narodowych barwach, rozpropagowano kotyliony, często wspominano, a wręcz przymilano postać Orła Białego, w postaci akcji Orzeł może, która została różnie przyjęta.

Młodzi Polacy, ci bardziej liberalni, przyjęli to jako nowoczesną formę okazywania patriotyzmu i szacunku do ojczyzny. Konserwatyści natomiast zaczęli świętowanie oburzeniem, ponieważ uznali to, za zniszczenie wizerunku godła Polski i zrobienia z polskiego, patriotycznego, wyniosłego symbolu, symbol zabawy, niegodnego Orła. Oczywiście to jest wszystko na wyrost, bo w dzisiejszych czasach, nikt nie będzie okazywał patriotyzmu, ginąc za Ojczyznę, bo przecież nie ma za co, mamy w naszym rejonie pokój, nikt nas nie atakuje. Warto przyjąć nowoczesną formę patriotyzmu, pełną kolorów, zabawy, rodzinnej atmosfery.

JUTRO W NP: ARTYKUŁ SPECJALNY: Czy każda polska Konstytucja musi mieć swoją Targowicę?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s