Kategorie
ARTYKUŁ SPECJALNY

Czy każda polska Konstytucja musi mieć swoją Targowicę?

Dzisiaj mija 225 lat od uchwalenia drugiej na Świecie, a pierwszej w Europie Ustawy Zasadniczej (wtedy Ustawy Rządowej). Przetrwała ona zaledwie czternaście miesięcy, ponieważ 24 lipca 1792 roku została ona unieważniona (tak, jak i wszystkie uchwały Sejmu Wielkiego, który został uznany za niebyły) i zdelegalizowana.

Wszystko za sprawą tzw. Konfederacji Targowickiej, zawiązanej 27 kwietnia 1792 roku w Petersburgu (de facto), w nocy z 18 na 19 maja 1792 roku w Targowicy (de iure). Byli w niej wszelcy konserwatyści z Polski i Litwy. Wszystko to, przez rozkaz carycy Katarzyny II, która była na pewno zaskoczona „wybrykiem”, jej wieloletniego kochanka, króla Stanisława Poniatowskiego.

Jednak, po działaniach wojennych, niestety pod koniec lipca 1792 roku król także dołączył do targowiczan jednocześnie dopuszczając się zdrady stanu. Polska już wtedy de facto przestała istnieć, ponieważ król abdykował, a władzę przejął carski regent.

Czy mamy do czynienia z tym dzisiaj? Po części tak. Tyle, że polskie władze, zainspirowane „mini targowicą”, czyli Kukiz’15 zaczynają „grzebać” przy Konstytucji RP z 1997 roku. Pod pretekstem tego, że jest nieprecyzyjna i można ją wielorako interpretować, należy ją zmienić. Także padają argumenty, że nasza Ustawa Zasadnicza nie uwzględnia NATO i UE. Niestety polska Konstytucja jest uważana za europejski wzór. Najbardziej przejrzyście napisana konstytucja (bo przecież jak się chce, można po swojemu interpretować nawet najbardziej jasno przedstawione przepisy).

Do 2019 roku czeka nas cyrk z wyciekami „nowej” konstytucji. Niestety nie jest nikomu do śmiechu, ponieważ, gdy będą oni rządzić w latach 2019-2023 możemy spodziewać się dokonania ich czynu, a za razem, na pewno zmiany ordynacji wyborczej (co może nas na długie lata odciąć od opozycji), decyzje będzie podejmować odpowiednio ułożony w okręgach wyborczych elektorat PiS. Jeśli wyborcy z Polski Zachodniej się nie zmobilizują, mogą nadejść totalnie czarne chmury nad Polskę i będzie dużo gorzej niż w 1795 roku, a już na pewno gorzej, niż w 1926…

W następnym artykule w NP: Jak demokratycznie walczyć z Naczelnikiem Kaczyńskim?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s