Kategorie
Świat Na:Prawdę.

SZWECJA WYBRAŁA NOWY PARLAMENT 2022 – Kolejna fala proputinowskich przywódców?

Czy jest się czego obawiać? Tego nie wiem. Najpierw Szwecja, za chwilę mogą być to Włochy. Koalicja partii, która powoli odchodziła w zapomnienie, po wielu straszakach, niestety wraca do głosu, sojusznicy Putina, sojusznicy PiS-u są groźni.

Wygrana lewicy, rządy prawicy

Choć prawie 1/3 Szwedów wybrała socjaldemokratów, czyli obecnie rządzących. Jednak zblokowane w jednej frakcji partie prawicowe razem zdobyły więcej głosów, w tej koalicji są Szwedzcy Demokraci. Partia skrajnie prawicowa, nacjonalistyczna, antyimigrancka, antyunijna i proputinowska, członkini europejskiej grupy politycznej, do której należy także PiS.

Choć to szef Moderatów (Europejska Partia Ludowa) ma zostać premierem (Ulf Kristersson), nadal nie wiadomo, czy uda się utworzyć rząd bez skrajnych nacjonalistów z SD i na pewno bez socjaldemokratów, przez co dotychczasowa premierka Magdalena Andersson podała się do dymisji. Teoretycznie może się to udać bez SD i ich lidera Jimmie Åkessona. Choć Moderatów i SD łączy niechęć do migrantów. Tak, jak pisałem tutaj, Duńczycy wymyślili swój sposób na migrantów i to rękami potomka jednego z nich. Tą samą drogą właśnie chcą iść Moderaci, nie tak radykalnie, jak SD.

SD dotąd było jeszcze bardziej radykalne, ale przez to marginalne. Choć złagodnieli, to nadal czołowi politycy partii nie byli pewni, czy popierać Zachód (w domyśle Bidena), czy Putina. Szokiem dla społeczeństwa (ale niestety też powodem do tego, że urośli w sondażach) było to, że zagłosowali za wstąpieniem Szwecji do NATO.

Następne będą Włochy, tam już za tydzień dowiemy się, czy populiści i nacjonaliści, zwolennicy Putina wygrają z demokratami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s