Kategorie
Polska Na:Prawdę.

#OkiemMłodych, czyli głos mniejszości

Od jakiegoś czasu w mediach społecznościowych pojawił się profil „Okiem Młodych” mający wyśmiewać działania opozycji (głównie Tuska), mając być rzekomo tym, o czym „młodzi” myślą o polskiej polityce. Tylko czy tak jest?

Fałszywy obraz poglądów młodzieży

Żeby nie było. Nie neguję faktu, iż są młodzi, którzy podzielają poglądu Wiktorii Mielniczek, Oskara Szafarowicza i Kamila Kaniuka, bo sam znam kilka młodych osób, które nadal, dzisiaj popierają PiS (choć na ok. 1000 znajomych w wieku 18-29 jest to mniej niż 1%). Często są to jednak osoby, których rodzice albo są powiązani Z PiS-em, albo personalnie, albo przez kontakty i zasługi. Więc poglądy można mieć, jednak nie ma szans na to, by kiedykolwiek była to dominująca opinia wśród młodych.

Po pierwsze: nie wygląda to, jako projekt od młodych, dla młodych. To, że młodzi go wykonują, nie oznacza, że oni tworzą scenariusz. Wykonanie tych filmików nie trafia nawet do mnie, zasadniczo dość już starszą młodzież. Zarówno pod względem języka, jak i (braku) merytoryki.

Po drugie: młodzież nie za bardzo pamięta rządów Tuska, samą postać Donalda Tuska kojarzą dobrze, z czasów przed PiS-em, kojarzą go z osobą, która jako jedyna potrafi wygrać z Kaczyńskim, którego kojarzą z samymi złymi rzeczami, lub po prostu z obciachem. Osoby, które w przyszłym roku zagłosują urodziły się w 2005 roku, więc do szkoły poszły w 2011/2012, na początku drugiej kadencji PO.

Poza tym, młodych guzik obchodzi przeszłość, liczy się wyłącznie przyszłość i to, co kto ma do zaoferowania dla nich, proeuropejskich, profederalistycznych, postępowych, antyklerykalnych, wolnościowych młodych ludzi. Młodzi, wbrew narracji tej trójki chcą silnej Europy, nie silnej Polski, chcą euro, pragną wolności i tego, by w kwestiach światopoglądowych nikt za nich nie decydował. Mają swój rozum. Dla nich PiS to obciach, to zamordyzm i zacofanie. Dla nich patriotyzm, to ekologia, integracja europejska, przyjaźń z Niemcami, Francuzami, Amerykanami, bycie pacyfistą. Tylko tyle i aż tyle. I jeżeli kogoś ta trójka reprezentuje, to jest to raptem, wedle sondaży od 4 do 12% młodych, w zależności od metodologii badania i skali wiekowej – czy jest to przedział 18-29, czy 18-24. Im mniejszy przedział, tym niższy wynik dla PiS.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s