Kategorie
Świat Na:Prawdę.

Lankijska rewolucja zebrała żniwo

Prezydent ucieka, wściekli ludzie okupują jego siedzibę, kraj zbankrutował. Nie, to nie Polska, to Sri Lanka, która zmaga się z ogromnym kryzysem. 55% inflacji, braki w paliwach i żywności, to tylko wierzchołek góry lodowej wielu problemów tego wyspiarskiego kraju.

Narastająca frustracja wybuchła ze zdwojoną siłą

Zamieszki, które na Sri Lance trwają już od marca, dopiero od kilku-kilkunastu dni przybrały na sile. Ogromna inflacja, lankijska rupia sięgnęła dna do praktycznie wszystkich walut. To zaskakujące, jak na kraj żyjący tak bardzo z turystyki (chociaż przecież znamy tego typu przypadki z równie biednych Wenezueli i Kuby).

I choć prezydent nie musiał uciekać z kraju pod wpływem, bądź co bądź pokojowych protestów, to tak #NaPrawdę dopiero jego ucieczka rozwścieczyła protestujących.

Wielu komentatorów (zwłaszcza w Polsce) wskazuje na bohaterstwo Lankijczyków, którzy dosadnie postawili się władzy, tylko co dalej? Obywatele obalając rząd muszą uważać na stabilną sytuację tamtejszej turystyki. W kraju, gdzie zaledwie 13 lat temu zakończyła się krwawa wojna domowa. Osoby, które zakończyły wojnę domową – prezydent Gotabay Rajapaksa, oraz jego brat Mahinda, jak widać bardzo szybko roztrwonili swoje zaufanie. Brzmi znajomo?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s