Kategorie
Polska Na:Prawdę.

Nowy standard, stare praktyki

Po raz kolejny PiS próbuje na siłę podbić oglądalność TVP tak, by zebrać większe propagandowe żniwo. Z tego powodu MSWiA do spółki z Emitelem i UKE postanowiły wydłużyć okres przejścia TVP na nowy, naziemny standard DVB-T2 do końca 2023. To dyskryminuje nadawców komercyjnych, takich jak Polsat, TVN, TV Puls, czy grupę Kino Polska.

Równi i równiejsi

Od końca marca mamy do czynienia z tzw. refarmingiem, czyli zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T2. To pozwala na większą liczbę kanałów, lub na taką samą liczbę kanałów w lepszej jakości (w DVB-T2 docelowo wszystkie kanały mają być w standardzie Full HD). Proces ten ma zakończyć się w poniedziałek, 27 czerwca.

Jednak, przez zmianę rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji taki obowiązek mają tylko nadawcy komercyjni, dla telewizji państwowej zostało to przedłużone do końca 2023 roku. Co oznacza, że wszyscy ci, którzy nie wymienią telewizora, lub nie zakupią dekodera do odbioru nowego standardu, jeszcze przez rok będą mogli odbierać telewizję, jednak tylko i wyłącznie z kanałami TVP.

Stąd główni nadawcy komercyjni wystosowali wspólny list do władz o odszkodowanie i o cofnięcie tej sprzecznej z zasadami konkurencyjności decyzji. W liście czytamy:

27 czerwca zakończy się proces zmiany częstotliwości i standardu nadawania naziemnych stacji telewizyjnych – z DVB-T na DVB-T2. W wyniku decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej na wniosek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji inaczej potraktowano telewizje prywatne, a inaczej telewizję publiczną, która w przeciwieństwie do nadawców komercyjnych nie musi przechodzić na nowy standard nadawania DVB-T2.

Oznacza to, że proces refarmingu i zmiany standardu nadawania został przeprowadzony w sposób znacząco odmienny od ustaleń poczynionych w ostatnich 2 latach w gronie nadawców, UKE, KRRiT oraz Ministerstwa Cyfryzacji. W efekcie około 2,5 mln widzów pozostaje bez możliwości odbierania ogólnodostępnych kanałów Polsatu, TVN, TV Puls, Kino Polska oraz wielu innych.

Przeciwstawiamy się niesprawiedliwym działaniom, które pozbawiają dużą część widzów telewizji naziemnej dostępu do ulubionych kanałów oraz traktują w sposób dyskryminujący wszystkich nadawców komercyjnych, faworyzując telewizję publiczną.

Będziemy walczyć o prawa widzów, a także nasze, jako największych nadawców w Polsce, ze skutkami tych działań oraz domagać się adekwatnej rekompensaty i jak najszybszego przełączenia kanałów TVP na standard nadawania obowiązujący pozostałych nadawców”.

Podpisano: Polsat, TVN, TV Puls i Kino Polska

Po raz kolejny mamy do czynienia z próbą zniszczenia nadawców komercyjnych, nawet tak dość przychylnych władzy, jak Polsat, który choć informację ma już nastawioną na chwalenie władzy, to już pozostałe programy, jak kabarety, czy inne programy rozrywkowe niekoniecznie. Po próbie wprowadzenia podatku od reklam (po czym mieliśmy protest MEDIA BEZ WYBORU, a następnie po dwóch próbach zamknięcia lub przejęcia TVN, teraz zabierają się za odbiorców telewizji naziemnej, którzy jednocześnie są najczęściej wyborcami PiS-u, nie mają dostępu do innego kanału informacyjnego, niż TVP Info, a jedyny niepropagandowy serwis informacyjny, to teraz tylko Fakty TVN.

Dlatego po raz kolejny musimy pokazać naszą jedność i solidarność z mediami, bo to jeden z niewielu bastionów, które warunkują naszą wolność i powodują, że mamy jeszcze pluralizm i demokrację.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s