Kategorie
Polska Na:Prawdę.

Kontrolerskie nieloty w LOT

Nie od dzisiaj wiadomo, że sytuacja polskiego przewoźnika lotniczego, czyli LOT-u nie jest dobra i nigdy nie była. PiS chełpił się tym, że uratował go przed bankructwem, po rządach PiS, co było grubą przesadą, po prostu Polacy częściej latali.

Niekończąca się historia w Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej

Konflikt PAŻP-u i LOT-u z kontrolerami prawie już od 3 lat, kiedy to PAŻP postanowił zmienić zasady zatrudniania, ułatwiając je i zmieniając system zmianowy tak, by zamiast dwóch kontrolerów (ze względów bezpieczeństwa) loty obsługiwał w wieży kontroli jeden kontroler. Przez to 31 marca odeszło 44 kontrolerów z 216. Jeżeli na koniec kwietnia kolejni nie przedłużą umów z PAŻP-em, zostanie ich tylko 36, na CAŁĄ Polskę.

Oznaczać to będzie ogromny chaos na lotniskach, do tego stopnia, że już m.in. państwa UE zapowiedziały, że będą omijać Polskę w trakcie ich lotów międzynarodowych, co także zdecydowanie utrudni wylot z polskich lotnisk do innych krajów i sparaliżuje u nas ruch lotniczy. Już teraz mamy do czynienia z wielominutowymi opóźnieniami. Wszystko przez nieodpowiedzialność ze strony Agencji, która zamiast zachęcać do szkoleń na kontrolerów, lub zapraszać do Polski obywateli Ukrainy i Białorusi, to woli zmniejszyć wymagania i doprowadzić do jeszcze większych stresów obecnych kontrolerów.

31 marca doszło także do zmiany na stanowisku prezesa PAŻP-u. Janusza Janiszewskiego zastąpiła Anita Oleksiak. Spotkało się to z aprobatą kontrolerów, co zbliżyło ich do porozumienia z Agencją, jednak do ostatecznego porozumienia nie doszło.

Dodatkowo opóźnienia w lotach wydłużyły się na cały kwiecień przez remont pasa startowego. W okresie świątecznym to nienajlepszy pomysł, zważywszy na powroty Polaków z zagranicy na święta, a także przez świąteczne wyloty na urlop. To bezprecedensowy skandal na skalę światową.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s