Kategorie
Polska Na:Prawdę.

Wiwat kwiecień, drugi kwiecień!

Amerykanie swoją konstytucję mają od 235 lat, Francuzi od 64, a Egipt dopiero od 8, polska Konstytucja RP ma tych lat 25 i należy do jednej z najmłodszych na Świecie (chociaż w latach 90. XX wieku powstało ich dość dużo. Możemy być z niej dumni!

Jedno z trzech największych zrywów jednościowych w wolnej Polsce.

Konstytucja RP, o której pisałem już także w jej dwudziestolecie (tutaj) jest jednym z najlepiej napisanych aktów konstytucyjnych na Świecie, według bardzo wielu badań i sondaży. Możemy być z niej niebywale dumni. Nawet jeśli jest tak gwałcona od 7 lat, czyli już przez ponad 1/4 jej istnienia.

Po wolnych wyborach w 1989 roku, a przed referendum akcesyjnym do Unii Europejskiej to jedno z trzech takich wydarzeń w ostatnich 33 latach, w których Polacy opowiedzieli się tak jednomyślnie i zdecydowanie, na to, czego chcą. I narzekanie na to, że została ona uchwalona za czasów rządów lewicy i lewicowego prezydenta (tak jakby prace nad nią zaczęły się za rządów lewicy) jest głupie.

To dobry dokument i niech świadczy, że obowiązuje od 25 lat, co czyni ją najdłużej obowiązującą demokratyczną i wprowadzoną przez Polaków, zatwierdzoną przez Polaków konstytucją w naszej historii (celowo pomijam tu Konstytucję PRL). Dla malkontentów, chcących ją zmieniać, lub pisać całkowicie na nowo po końcu rządów PiS powiem jedno – oni zrobiliby to z każdą konstytucją o standardach demokratycznych, a powstrzymałoby ich chyba tylko antydemokratyczne odebranie im wszelkich praw obywatelskich., to taki typ ludzi. Dość nieudolnych, bo w końcu takiemu Orbanowi udało się zmienić konstytucję już 11 lat temu.

Co możemy dla Niej zrobić? Szanujmy ją, czytajmy, mówmy o niej, uczmy o niej i choć to cienka książeczka z 243-ma artykułami, to te artykuły mówią o nas samych, o naszych prawach, obowiązkach i wolności, jaką posiadamy i której możemy bronić, niezależnie od tego jaka władza panuje nad nami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s