Kategorie
Świat Na:Prawdę.

Ortega wybiera prezydenta Nikaragui

Nikaragua to sześciomilionowe, trochę zapomniane państwo w Ameryce Środkowej, w której od 14 lat niepodzielnie rządzi dyktator Daniel Ortega, który skutecznie pozbył się opozycji i trzyma się twardo u władzy. Teraz mieszkańcy Nikaragui mają okazję po raz czwarty wybrać go ponownie na prezydenta. Czy tak go bardzo kochają?

Wybory, których tak jakby nie było… „ale tylko jakby”.

Ortega jest popierany przez Rosję, Kubę i Wenezuelę, czyli stare, postkomunistyczne i komunistyczne partnerstwo, które niepodzielnie trwa, ku niezadowoleniu obywateli. Stąd też Ortega zmniejszył sobie próg wyboru w 1. turze z 50, następnie 45, do 35% poparcia. Czy takie poparcie ma?

Oczywiście, że… nie. Według niezależnych sondaży, obecny dyktator Nikaragui może liczyć na zaledwie 19% poparcia. Za to aż 65% zamierza poprzeć jednego z opozycyjnych kandydatów, który obecnie, na rozkaz Ortegi w więzieniu. Także demokracja tutaj taka, jak na Białorusi (aż nic dziwnego, że i tu, i tu steruje wszystkim Rosja).

Zawsze mnie zastanawiało, po co w takim razie im wybory. Wszyscy wiedzą, że i tak ich rządy z demokracją nie mają nic wspólnego, więc po co cała ta szopka. Nikt z obserwatorów nie pojechał na Nikaraguę, by śledzić przebieg wyborów, czy to z Unii Europejskiej, czy z Organizacji Państw Amerykańskich. Demonstracje z 2018 roku z Managui zostały krwawo stłumione. W wyniku interwencji policji i wojska, kontrolowanych przez Sandinistowski Front Wyzwolenia Narodowego zginęło kilkaset osób.

Tyle mówi się o Białorusi, Korei Północnej, Afganistanie, Kubie, Wenezueli, krajach totalnie dyktatorskich, często socjalistycznych, a uważam, że o takich państwach, mniej znaczących, biednych jak Nikaragua, też nie powinniśy zapominać, tym bardziej, że są wspierane przez inne dyktatury. Tym bardziej, że sytuacja jest patowa, nie ma kto pomóc obywatelom i nie wiadomo, kiedy ta tragedia mieszkańców się skończy, tym bardziej, że gdyby nie to, to mógłby być turystyczny raj na Ziemi, ponieważ to jedno z piękniejszych miejsc na naszym globie, które chciałbym zobaczyć na własne oczy. Obym miał okazję zobaczyć Nikaraguę piękną i przede wszystkim demokratyczną.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s