Kategorie
Świat Na:Prawdę.

Afganistan po 20 latach

Wojna w Afganistanie wywołana przez USA po atakach na World Trade Center i Pentagon trwała 20 lat, całe pokolenie. Zginęło wiele osób, niepotrzebnie. To, co teraz się dzieje w Kabulu, mam wrażenie, że może być zapowiedzią powtórki sytuacji z 2001 roku, co potwierdzałby zamach na lotnisku w stolicy Afganistanu. Tym smutniejsze, że Afgańczycy zasadniczo nie chcieli wyzwolenia i, jak to powiedział Prezydent Biden – „Amerykanie nie powinni umierać w wojnie, której nie chcą Afgańczycy”.

Naprawdę boję się o to. Talibowie grają łagodniejszych, niż w tamtych czasach, jednak zbrodniarzom nie powinno się wierzyć z taką lekkością, bo możemy się na tym mocno przejechać, jako Zachód. Nie zazdroszczę Joe Bidenowi, bo on, tak jak George Bush Jr. musiał zmagać się na początku kadencji z arcytrudną sytuacją. Wierzę, że tak jak wtedy, tak i dzisiaj to tylko wzmocni Amerykę w walce z terroryzmem, choć też w końcu nauczy Amerykę, że na siłę demokracji i pokoju nie da się wprowadzić, bo to tak, jakby gasić pożar alkoholem.

Przykro się patrzyło na obrazki, w których do samolotów wbiegało więcej ludzi, niż powinno, a nawet niektórzy ginęli, próbując lecieć na skrzydle. Wszystko przez fatalną taktycznie decyzję Trumpa, który o wycofaniu wojsk poinformował na ponad rok od ich wycofania, co pozwoliło talibom się łatwo przygotować do przejęcia władzy. I to im się udało, nawet jeśli było to bezkrwawe, to i tak reżim będzie krwawy i bezwzględny.

Obrazki z Afganistanu A.D. 2021 przypominają te z Iranu A.D. 1979. Niby te czasy dzielą aż 42 lata, 21 lat XX i tyle samo XXI wieku (co też jest symboliczne), ale sytuacja jest podobna. Z liberalnych republik islamskich, w których kobiety mają masę praw, mogą funkcjonować w życiu publicznym, prawie jak Europejki, stają się republikami teokratycznymi, w którym rządzi ortodoksyjna doktryna religijna.

Warto więc spoglądać na tamte okolice i nie tylko, bo gdy Amerykanie ostatecznie wyniosą się z Afganistanu, to Talibowie będą mogli chcieć dokonać odwetu na amerykańskiej ziemi, bądź ich sojuszników (w tym Polski).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s