Kategorie
Na:Prawdę. archiwum Polska

#NaPrawdę PiS próbuje przejąć TVN

PiS na dzisiejszym głosowaniu chce w starym stylu przepchnąć ustawę anty-TVN, w ciągu jednego posiedzenia, w ciągu jednego dnia. Czy im się to uda?

PiS na dzisiejszym głosowaniu chce w starym stylu przepchnąć ustawę anty-tvn, w ciągu jednego posiedzenia, w ciągu jednego dnia. Czy im się to uda?

Owszem, uda się, dzisiaj. Po ogłoszeniu decyzji przez Konfederację, że będą konsekwentnie wstrzymywać się od głosu. Oznacza to, że głosowanie będzie wyglądało prawdopodobnie tak:
ZA: 227
PRZECIW: 222
WSTRZYMANYCH: 11
Czyli ustawa przejdzie, trafi do Senatu, który zapewne w całości odrzuci ustawę. By Sejm mógł odrzucić veto Senatu potrzebuje większości bezwzględnej, czyli 231 głosów, a więc zabraknie 4.

Oczywiście póki co, to gdybanie i branie pod uwagę to, że maksymalnie 3 posłów Porozumienia pozostanie w klubie PiS i zagłosuje zgodnie z PiS-em, oraz to, że dwoje niezależnych posłów i trzech z 4 posłów Kukiza zagłosuje z PiS, tak jak dotychczas. Sam PiS ma oficjalnie w klubie 221 posłów, o 10 za mało, by rządzić.

O co w ogóle w tym wszystkim chodzi? I czemu to dotyczy tylko TVN?
Chodzi o to, że według obecnego prawodawstwa właścicielem koncesji radiowej i telewizyjnej może być nadawca, którego bezpośredni właściciel jest z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE+Islandia+Norwegia+Lichtenstein). Właściciel tej spółki może być już jakikolwiek podmiot gospodarczy. I tak jest w przypadku TVN. Bezpośrednim właścicielem koncesji kanałów TVN jest spółka Polish Television Holding, której właścicielem jest amerykańska grupa Discovery. I o to się rozchodzi. PiS chce, by także główny właściciel właściciela koncesji mógł być tylko i wyłącznie z EOG, co zmuszałoby Discovery w 7 miesięcy od wejścia ustawy w życie do sprzedaży 51% udziałów spółce z UE, Islandii, Norwegii lub Liechtensteinu. De facto mogłoby to oznaczać, że Grupę TVN kupiłaby po kosztach spółka zależna od jakiejś polskiej spółki Aktywów Państwowych, tak, jak to było z Grupą PolskaPress.

Konsekwencje będą poza tym, że stracimy wolność mediów ogromne. Stany Zjednoczone, z której pochodzi spółka, która jest właścicielem TVN, są państwem ogromnie ceniącym sobie wolność słowa i już padają groźby, że gdy ustawa zostanie uchwalona, to politycy głosujący za nią otrzymają sankcje personalne (np. zakaz wjazdu na terytorium USA, zablokowanie kont bankowych), a także relokacja amerykańskich wojsk z Polski do Rumunii i Niemiec. Ta ustawa jest sprzeczna z polską racją stanu, sprzeczna z interesami polskiej gospodarki, obronności i polityki zagranicznej.

#WOLNEMEDIA #lexAntyTVN

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s