Kategorie
Na:Prawdę. archiwum Polska

TRZA odHolować (p)rezydenta na Bosaka, po Kamyszkach na Biedronkach

Już w niedzielę pierwsza część ostatniej tury wyborów, jakie mamy bez przerwy od jesieni 2018 roku. Wybieramy prezydenta RP na 5 lat, do 2025 roku. I tylko od nas samych zależy kogo wybierzemy. Sondaże mówią jasno: czeka nas kolejny rekord frekwencyjny. Rekordowe są wpisywania do spisów wyborców w miastach (głównie studenci), rekordowa jest mobilizacja za granicą (w szczególności w Europie Zachodniej).

Sondaże mówią też o sporej polaryzacji i naprawdę niewielkich różnicach w drugiej turze, więc tym bardziej nie wypada mówić, że „mój pojedynczy głos nie ma znaczenia”. Otóż ma i pokazywały to wybory samorządowe, gdzie były przypadki remisów, lub przewagi jednym – dwoma głosami. Tutaj raczej nie będzie takiej sytuacji, żeby jednym głosem zdecydowano, ale już kilkoma, lub kilkunastoma być może, wiadomo skala jest znacznie większa, bo uprawnionych do głosowania jest 30 mln, a zagłosuje około 20.

Stąd mój apel: IDŹCIE NA WYBORY. Macie głos, możecie zmienić Polskę. Tak samo, jak zwolennicy zmian zrobili to 5 lat temu. I należy im wybaczyć, byli zmęczeni najdłuższymi w III RP rządami jednej partii i ich monopolu (Sejm – Senat – Prezydent). Lecz dzisiaj na pewno wielu z nich wie, że ci, których wybrali w kontrze do poprzedników są jeszcze gorsi i zawłaszczają sobie prawo do władzy. Możemy więc zrobić to samo, co oni 5 lat temu. My mamy nawet lepiej, bo w 1. turze możemy wybrać bez problemu, zgodnie z naszymi przekonaniami, lub najbliżej ich. Mamy do wyboru aż 7. prodemokratycznych i anty-rządowych kandydatów z ogromnym spektrum poglądów (patrz mój poprzedni wpis). Dlatego czas na krótką analizę najpierw tej Siódemki, a następnie pozostałych, którzy są mniej lub bardziej związani z tą władzą.

 1. Rafał Trzaskowski (Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska) – Ma 48 lat, jest rodowitym warszawiakiem, od listopada 2018 jest prezydentem miasta stołecznego Warszawy, wcześniej, w rządzie PO-PSL był wiceministrem spraw zagranicznych (ministrem ds. Unii Europejskiej), a później, do końca rządu Donalda Tuska był ministrem administracji i cyfryzacji. Jego głównymi postulatami są: Inwestycje lokalne, zamiast inwestycji ogólnopolskich, powstanie lokalnych centrów rozwoju w miastach i gminach, dotacja (10.000 PLN) do termomodernizacji domów, wymiany „kopciuchów”, czy do paneli słonecznych, oraz budowa i zarządzanie na wzór Warszawy przedszkoli i żłobków w całej Polsce.
 2. Szymon Hołownia (bezpartyjny, obywatelski kandydat) – Ma 43 lata, pochodzi z Białegostoku. Był dotychczas dziennikarzem, publicystą i showmanem. Był wieloletnim dyrektorem programowym kanału grupy TVN – religia.tv. Od 2008 do 2019 roku, przez 12 edycji współprowadził z Marcinem Prokopem talent-show Mam Talent! w TVN, oraz w 2015 roku show Mamy Cię! Pisał dla Gazety Wyborczej, Newsweeka, Rzeczpospolitej, Wprost, a do rozpoczęcia kampanii wyborczej pisał nieprzerwanie dla Tygodnika Powszechnego. Prowadzi dwie fundacje na rzecz dzieci w Afryce:  Kasisi i Dobra Fabryka. Działa na rzecz praw dzieci i praw zwierząt. Jest kandydatem proekologicznym, obywatelskim, który promuje idee solidaryzmu społecznego. Chce „bezbolesnego” rozdziału Kościoła od Państwa, promuje idee samorządności i chce, by samorządy terytorialne miały więcej pieniędzy ze środków budżetowych, oraz by miały więcej kompetencji kosztem władzy centralnej.
 3. Władysław Kosiniak-Kamysz (Polskie Stronnictwo Ludowe – Koalicja Polska) – Ma 38 lat, pochodzi z Krakowa, od 2015 roku jest prezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego, Przewodniczącym Klubu Parlamentarnego Koalicja Polska – PSL – Kukiz’15, dawniej KP PSL. W drugim rządzie Donalda Tuska i rządzie Ewy Kopacz był ministrem pracy i polityki społecznej. Jest kandydatem ludowców, ale i osób zgromadzonych wokół Pawła Kukiza, kandydata w wyborach prezydenckich 2015 roku. Jego postulatami są: emerytura bez podatku, niższy VAT (do końca 2020 roku 15 i 5%), tzw. dzień referendalny, czyli jedna niedziela w roku przeznaczona na ogólnokrajowe referendum w sprawach istotnych dla Polski, popiera także postulat Pawła Kukiza dotyczący wprowadzenia (choć częściowego, w systemie mieszanym) jednomandatowych okręgów wyborczych do Sejmu, chce zrównania dopłat dla rolników z dopłatami w Europie Zachodniej.
 4. Krzysztof Bosak (Konfederacja Wolność i Niepodległość [dawniej Ruch Narodowy]) – ma 38 lat, urodził się w Zielonej Górze, od 20 lat jest związany z ruchami nacjonalistycznymi, narodowym i wolnościowymi. Dawniej należał do Ligii Polskich Rodzin, z których to także był posłem na Sejm w latach 2005-2007. W jego programie znajdziemy postulaty wolnorynkowe, takie jak: maksymalne obniżenie podatków dochodowego i VAT, likwidacja programów socjalnych PiS (500+, 300+, 13. emerytura) i zamiany ich na tzw. bon szkolny – 1000 złotych na dziecko uczące się lub studiujące do wykorzystania. Jest też za ograniczeniem członkostwa Polski w Unii Europejskiej do unii gospodarczej. Chce całkowitego zakazu aborcji, in vitro, eutanazji, delegalizacji ruchów LGBT.
 5. Robert Biedroń (Lewica – Nowa Lewica [Wiosna]) – Ma 44 lata, urodził się w Rymanowie. Od lat związany ze środowiskami lewicowymi, postępowymi, ruchami LGBT, jako zadeklarowany gej. Należał do Ruchu Palikota (później Twój Ruch) i był posłem w latach 2011-2014. Później został wybrany w wyborach samorządowych w 2014 roku na prezydenta Słupska. Po zakończonej kadencji postanowił założyć własną partię – Wiosna, z którą starał się o wejście do Parlamentu Europejskiego. Udało się to razem z 2 innymi osobami. Dzisiaj jego ugrupowanie razem z Sojuszem Lewicy Demokratycznej i Lewicą Razem tworzą wspólny projekt polityczny i koalicyjny klub parlamentarny w Sejmie. Jego program to: budowa mieszkań socjalnych dla młodych, waloryzacja 500+, minimalna emerytura 1600 PLN, podatki dla kleru, całkowity rozdział Kościoła od Państwa, małżeństwa jednopłciowe, adopcja dzieci przez takie pary, całkowicie legalna aborcja do 12. tygodnia ciąży.
 6. Paweł Tanajno (Strajk Przedsiębiorców) – ma 44 lata, pochodzi z Warszawy, jest przedsiębiorcą i działaczem politycznym, startował w wyborach prezydenckich w 2015 roku. Dotąd związany m.in. Platformą Obywatelską, Ruchem Palikota, Demokracją Bezpośrednią, Kukiz’15, a także z własną inicjatywą z wyborów samorządowych w 2018 roku, w których startował na prezydenta Warszawy o nazwie: KWW Odkorkujmy Warszawę, RiGCz, Tanajno, Hawajska+. Jest organizatorem protestu Strajk Przedsiębiorców przeciwko działalności rządu w sprawie zapobiegania upadłości firm w związku z epidemią Covid-19, za co został zatrzymany przez policję. W jego programie znajdziemy: obniżenie podatków, ułatwienia działalności dla przedsiębiorców, ukrócenie biurokracji, a ostatnio także postulat o „emeryturze politycznej”, czyli zakończeniu biernego prawa wyborczego po ukończeniu 65. roku życia.
 7. Waldemar Witkowski (Unia Pracy) – ma 66 lat, pochodzi z Poznania. Od 14 lat jest przewodniczącym Unii Pracy, był wicewojewodą wielkopolskim w latach 2001-2005. W latach 1976-1990 był członkiem PZPR. Jest za ustanowieniem 7-godzinnego wymiaru pracy, chce postawić na ochronę środowiska i „rozsądne wydobywanie węgla”. Jest za bardziej ścisłym sojuszem w ramach Unii Europejskiej i rozluźnienia stosunków ze Stanami Zjednoczonymi.

Wyżej wymieniłem kandydatów od kandydata wolnorynkowego, wolnorynkowo-narodowego, przez kandydatów centrowych, centro-liberalnych, aż po kandydatów lewicowych. Wszystkich tych kandydatów łączą wartości demokratyczne, oraz poszanowanie prawa, oraz odsunięcie obecnego prezydenta. Poniżej przedstawiam pozostałych kandydatów:

 1. Andrzej Duda (Zjednoczona Prawica – Prawo i Sprawiedliwość) – Ma 48 lat, pochodzi z Krakowa. Jest urzędującym Prezydentem RP. Dawniej był posłem, wiceministrem, podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP, czy europosłem. Jego program to: Utrzymanie tego co jest, czyli wiek emerytalny na tym samym poziomie, programy socjalne PiS-u, 13. emerytury, deformy sądownictwa i szkolnictwa.
 2. Marek Jakubiak (Federacja dla Rzeczypospolitej) – ma 61 lat, jest warszawiakiem, jest przedsiębiorcą, zajmuje się branżą browarniczą, emerytowanym żołnierzem zawodowym, był posłem ostatniej kadencji z ramienia Kukiz’15, później wstąpił do Konfederacji, którą po eurowyborach opuścił, by założyć własną partię. Jego program to: wprowadzenie obligatoryjnego referendum, zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 12 minimalnych pensji, wprowadzenie instytucji sędziego pokoju, wzmocnienie pozycji ustrojowej prezydenta, zwiększenie kompetencji prezydenta w zakresie zarządzania armią i polityki zagranicznej, likwidacja podatku CIT, zmniejszenie liczby posłów, zmiana systemu ochrony zdrowia. Był oskarżany o zebranie podpisów dzięki Prawu i Sprawiedliwości, w razie, gdyby pozostali kandydaci w wyborach 10 maja zrezygnowali i jedynym kandydatem byłby Andrzej Duda.
 3. Mirosław Piotrowski (Ruch Prawdziwa Europa) – ma 54 lata, pochodzi z Zielonej Góry. Dawniej należał do Ligii Polskich Rodzin, z której dostał się do Parlamentu Europejskiego w 2004 roku, w 2009 i w 2014 roku ponownie wybrany do PE, z list PiS (choć nie był jej członkiem). W 2018 roku założył partię „Ruch Prawdziwa Europa”. Związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, środowiskami Radia Maryja i Telewizją Trwam, nazywany także „Kandydatem Rydzyka”. Jego program to: ochrona życia „bez kompromisów”, sprzeciw wobec przyjmowania waluty euro, obniżenie podatków, rewaloryzacja 500+, sprzeciw wobec szczepieniom na koronawirusa. Jest też przeciwny reformie sądownictwa i szkolnictwa serwowanym przez PiS.
 4. Stanisław Żółtek (PolExit) – ma 64 lata, pochodzi z Krakowa. Dawniej był działaczem Unii Polityki Realnej, Kongresu Nowej Prawicy, był wiceprezydentem Krakowa w latach 1997-1998, oraz posłem do Parlamentu Europejskiego z ramienia KNP. Głosi hasła o wystąpieniu Polski z Unii Europejskiej. Jak sam mówi: „Wpiszcie sobie Stanisław Żółtek w Google i wyszukajcie mój program”. Jest politykiem narodowo-rynkowym.

Mamy w tych wyborach aż jedenastu kandydatów, w tym siedmiu prodemokratycznych. To od nas zależy kogo poprzemy, kogo chcemy widzieć w Pałacu Prezydenckim na następne 5 lat, kogo chcemy za polskiego Zwierzchnika Sił Zbrojnych i przedstawiciela Polski na arenie międzynarodowej. Pamiętajcie, wybierzcie mądrze, bo to są ostatnie wybory przez następnych kilka lat. Następne dopiero będą w 2023 roku: samorządowe i parlamentarne. To od Was zależy, czy chcecie kontynuować jednowładztwo jednego człowieka, szeregowego posła, czy też chcecie kogoś nowego, zgodnego, lub zbliżonego z Waszymi poglądami. Ja mam swojego kandydata, a nawet kandydatów. Nie są ideałami, ale mają swoją wizję, nie są zależni od nikogo, oraz spełnią zadania, które należą do prezydenta.

Pamiętajmy, nie wybieramy premiera, który rządzi, a prezydenta, który decyduje i podpisuje. Może podpisywać wszystko co dobre i mądre, a może podpisywać po prostu wszystko, będąc notariuszem, czy „strażnikiem żyrandola”, a chyba nie tędy droga. Mamy taki system jaki mamy. Prezydent Polski ma więcej praw od Prezydenta Niemiec, ale za to mniej od Prezydenta Francji, oraz zdecydowanie mniej od Prezydenta USA. Wybierzmy, którą drogą chcemy iść. Dalej na sojusz z USA, czy na zbilansowany sojusz USA-UE ze wskazaniem na UE, czy na sojusz z Rosją i/lub Chinami? Czy chcemy większej, czy mniejszej obecności NATO w Polsce? A może wsparcia wojsk rosyjskich, lub po prostu wyłącznie polskich wojsk i czy chcemy zmniejszać z racji pokoju, czy zwiększać ze strachu wydatki na wojsko, i czy dobrze, czy źle  je wydawać?

TO WSZYSTKO ZALEŻY OD NAS, JUŻ W TĘ NIEDZIELĘ!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s