Kategorie
Świat

Jak Donald z Donaldem

Na ostatnim szczycie NATO mogliśmy widzieć ciekawy widok. Dwóch najbardziej wpływowych mężczyzn na Świecie: DONALD Tusk i DONALD Trump. Te imię rządzi teraz światem. Choć same spotkanie było dość entuzjastyczne, to już po nim jeden, jak i drugi wyszli osobno, a na konferencji stawił się tylko Tusk. Pomijam, że sam szczyt NATO to był ogromny popis arogancji Trumpa, który wszystkich traktował „z góry”, jako wielki „pan”. Tak jakby wzorce brał od innego Polaka.

Donald Tusk pokazał natomiast kto tu jest naprawdę szefem Europy. Bo to on tak naprawdę reprezentuje interesy Europy, Unii Europejskiej, bo nie oszukujmy się. Każde państwo europejskie z osobna ma już znikomą wartość dyplomatyczną w świecie, tylko Unia Europejska ma jeszcze jakieś znaczenie ogólnoświatowe.

Po spotkaniu wiemy tylko tyle, że Donaldy zgodzili się w sprawie walki z terroryzmem, kwestia handlu i klimatu to kwestie sporne, tym bardziej, że według Trumpa ochrona klimatu to fikcja.

Na pewno ten szczyt pokazał, że mimo wszystko Donald Trump chce rozmawiać z Europą, jednak na swoich, indywidualnych warunkach. Europa też wie, że bez USA sobie nie poradzi, bo z jednej strony Rosja, z drugiej Bliski Wschód, a z trzeciej Chiny, które są dużo lepszym partnerem biznesowym, bo dużo bogatszym.

Problemem w stosunkach UE-USA jest też kwestia wojny rosyjsko-ukraińskiej. Donald Trump znany z dobrych kontaktów z Rosją, z drugiej strony ostatnio te kontakty bardzo się znów pogorszyły, śmiem twierdzić, że bardziej, niż za prezydentury Obamy.

Inna kwestia to Korea Północna, czyli temat, który powinno się zakończyć raz na zawsze dla dobra wszystkich. Myślę, że po takich deklaracjach dni Korei Północnej są już policzone, a Koreę taką, jaką znamy od zakończenia II Wojny Światowej zastąpi coś innego, być może znów zjednoczona Korea.

Podsumowując, mamy do czynienia z dwoma temperamentnymi politykami, którzy lubią postawić na swoim, ale w sferze dyplomacji leją wodę, z tym, że jeden ciepłą, drugi zimną. Pytanie – czy będą one płynąć osobno i stworzą jedne, kompromisowe stanowisko.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s