Kategorie
Świat

Rozłączone Królestwo Wielkiej Brytanii, Szkocji i Zjednoczonej Irlandii

W sobotnim szczycie, pierwszym, oficjalnym już bez (jeszcze) Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej wzięto pod uwagę także kwestie zerwania unii realnej między zjednoczonymi Anglią i Walią, a Szkocją i Irlandią Północną. Wzięto także pod uwagę opcję, w której to Irlandia Północna zostaje przyłączona do „reszty” Irlandii. Jak się okazuje, nie ma żadnych większych przeszkód, szczególnie w tej drugiej kwestii.

Jak wiemy Irlandia Północna i Szkocja były zdecydowanie przeciwko Brexitowi, więc Szkoci już zagrozili referendum niepodległościowe, a rząd Irlandii Północnej także zastanawia się nad tym krokiem.

W drugiej kwestii sprawa jednak jest dużo bardziej skomplikowana. Otóż jest tam straszny podział społeczeństwa na te katolickie (jak Irlandia) i kościół angielski, jak Wielka Brytania, przez co już wcześniej dochodziło do kłótni pomiędzy mieszkańcami (tym bardziej pomiędzy Irlandią Północną, a Irlandią).

Chociaż sam Brexit już tworzy problemy, ponieważ na granicy Irlandii Północnej i Irlandii będzie musiała powstać granica zewnętrzna Unii, przywrócone zostaną kontrole graniczne, a to dla mieszkańców tamtych terenów przygranicznych może być uciążliwe ze względu na to, że wielu mieszkańców, szczególnie z terenów rolniczych ma użytki rolne po jednej, jak i po drugiej stronie granicy, ba zdarza się, że granica przechodzi przez domy, czy budynki gospodarcze.

Pytanie – czy Irlandia Północna będzie tak odważna, jak chce być Szkocja i, czy będzie im w smak jednoczyć się z Irlandią? Tego nie wiem, trudno określić, bo jeśli w tej kwestii mieszkańcy są podzieleni, jak przy Brexicie, to ciężko cokolwiek wyrokować w tej sprawie.

Szkocja widać, ze nie pasuje do Zjednoczonego Królestwa, ale czy Irlandia Północna pasuje do Irlandii? Tego nie wiem, ale jak widać urzędnicy unijni wiedzą lepiej, mają jakieś wtyki, skoro ten scenariusz jest poważnie brany pod uwagę. No to nic, tylko trzymać za to, by Irlandia Północna zmądrzała i wróciła do Unii Europejskiej jak najszybciej, by nie straciła na Brexicie ani eurocenta.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s