Kategorie
ARTYKUŁ SPECJALNY

Początki papiestwa – I wiek w pigułce

Historia papiestwa jest arcyciekawa i strasznie zawiła. W niej mieliśmy do czynienia z papieżami z różnych krajów, z rodzinami, kilkakrotnie piastujących urząd, czy też… prowadzących dom publiczny. Dzisiaj prześwietlimy tych pierwszych, piastujących urząd do 109 roku. Byli to: Piotr, Linus, Anaklet, Klemens I i Ewaryst. Są to niestety informacje szczątkowe, jednak postaram się przybliżyć te postaci.

Święty Piotr – papież w latach 33-64. Wybrany przez samego Jezusa, jeszcze jako Szymon został nazwany „skałą”. Wiadomo z różnych źródeł, że po 44 roku wdał się w spór z Pawłem z Tarsu. Był w Koryncie i na terenie dzisiejszej Turcji. W latach 60. miał pojawić się w Rzymie, gdzie 13 października 64 roku został ukrzyżowany głową w dół (na własne życzenie). Dzisiaj w tym miejscu stoi rzekomo Bazylika Świętego Piotra.

Linus – papież w latach 64-79. Wsławił się napomnieniem do kobiet, by te w kościele nakrywały głowę chustą, by nie doprowadzić mężczyzn do roztargnienia. Był towarzyszem świętego Pawła, z resztą wymieniony w 2. Liście do Tymoteusza. Zmarł po 15 latach pełnienia pontyfikatu.

Anaklet – papież w latach 79-91. Był prawdopodobnie Grekiem, postawił pomnik na grobie św. Piotra. Prawdopodobnie zginął śmiercią męczeńską po 12 latach pontyfikatu.

Klemens I – papież w latach 91-97. Rzymianin, najstarszy znany z imienia pisarz wczesnochrześcijański. Miał, jak św. Piotr żydowskie pochodzenie. Wspomniany prawdopodobnie przez św. Pawła w liście do Filipian. Zmarł prawdopodobnie na Krymie, wygnany przez Tracjana. Według niektórych źródeł wtedy miał zrzec się papiestwa. Zmarł w 102 roku.

Ewaryst – papież w latach 97-109. Grek, którego ojciec był Żydem i pochodził z Betlejem (gdzie także Ewaryst miał się urodzić, według różnych, sprzecznych informacji). Dał początek Kolegium Kardynałów. Podzielił Rzym na diakonaty i parafie. Zmarł po 12 latach pontyfikatu w Rzymie, prawdopodobnie śmiercią męczeńską.

Należy pamiętać, że dopiero w II wieku nazwa papież przylgnęła stale do jednej osoby, wcześniej był to każdy z kapłanów. Jednak według wielu wiarygodnych źródeł (jak Liber Pontificalis) to ta piątka zapoczątkowała Kościół, który dzisiaj liczy miliard wiernych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s