Kategorie
ARTYKUŁ SPECJALNY Polska Świat

20 lat świata, czyli jak subiektywnie zmieniła się nasza rzeczywistość

Ten post potraktujcie, jako swoistą subiektywną ocenę tego, jak świat zmieniał się przez równe 20 lat mojego życia. Pozwolę sobie wybrać po jednym (moim zdaniem) kluczowym fakcie z każdego roku z Polski i Świata.

1997

POLSKA

Moim zdaniem najważniejszym wydarzeniem pierwszych chwil mojego życia była akceptacja i ratyfikowanie Konstytucji RP. W perspektywie dzisiejszych wydarzeń to arcyważne, by o tym pamiętać, ponieważ teraz tak bardzo się ją gnoi.

ŚWIAT

Tutaj bezsprzecznie najważniejszym wydarzeniem był powrót Hong Kongu z jurysdykcji brytyjskiej, to Chińskiej Republiki Ludowej. Te wydarzenie zaczęło liberalizować politykę gospodarczą Chin, która pomimo komunizmu ustrojowego spowodowało przyspieszenie gospodarki chińskiej, co skutkuje od kilku lat pokonywanie Stanów Zjednoczonych.

1998

POLSKA

25 czerwca tamtego roku został zamordowany gen. Marek Papała. To był chyba ostatni przejaw symboliki gangsterskiej lat 90. w Polsce. Niestety nadal sprawa nie została do końca wyjaśniona.

ŚWIAT

Właśnie w tym roku, 19 lat temu powstała przeglądarka Google. Dzisiaj jedna z najpotężniejszych korporacji, skupiająca w swoich „szeregach” największy ruch internetowy na Świecie (dzięki Google i YouTube).

1999

POLSKA

Rok, w którym w Polsce wprowadzono powiaty i 16 województw. To rok obecnego podziału administracyjnego, kończący ostatecznie z centralizacją Polski.

ŚWIAT

Tutaj warto także wspomnieć o Polsce, bo razem z Węgrami i Czechami dołączyła do NATO, także zaczynając nowy rozdział obronności Polski, po czarnych latach Układu Warszawskiego i późniejszej demilitaryzacji radzieckiej.

2000

POLSKA

W tym roku po raz pierwszy i jedyny dotąd w historii prezydent Polski dostał reelekcję, był to Aleksander Kwaśniewski, choć lewicowy, to apolityczny prezydent (przez co został wybrany też na 2. kadencję).

ŚWIAT

Był to rok „problemu roku 2000”, który ostatecznie nie nastąpił,  ba liczba ludności Świata tego roku przekroczyła 6 miliardów. Miał być armagedon, był boom demograficzny.

2001

POLSKA

To był rok arcypolityczny. Rok wyborów, które wygrała SLD i, w którym powstała Platforma Obywatelska i PiS. Także Liga Polskich Rodzin zaczęła swój żywot. Dzisiaj marginalna, ale Roman Giertych, lider tej partii do dzisiaj jest kluczową postacią polskiej polityki (choć teraz z tylnego krzesła).

ŚWIAT

11 września 2001, najczarniejszy dzień na Świecie od II Wojny Światowej. Świat zatrząsł się w posadach, a terroryzm nabrał nowego, jeszcze ciemniejszego, mrocznego znaczenia.

2002

POLSKA

Pod koniec roku zaczęła się kręcić tzw. „Afera Rywina”, w której chodziło o procedowaną w tym roku ustawą medialną, która miała zabraniać właścicielom dzienników prasowych posiadania stacji telewizyjnej (co utrudniało Agorze – właścicielowi Gazety Wyborczej, ewentualnego kupna Polsatu, gdy miały być takie plany).

ŚWIAT

Ten rok, to ostateczny koniec Jugosławi. Spadkobiercy tego państwa, czyli od właśnie tego roku Serbia i Czarnogóra postanowiły zrezygnować z tej nazwy.

2003

POLSKA

Tego roku miał miejsce wypadek śmigłowca z premierem Leszkiem Millerem na pokładzie, pierwszy tak poważny incydent z udziałem najważniejszych osób w Polsce w III RP.

ŚWIAT

Tym rokiem rządziła wojna w Iraku, prowadzona przez USA i NATO. Było to następstwo walki z terroryzmem, jaki Zachód wytoczył w Al-Kaidę.

2004

POLSKA

Rok wstąpienia Polski i 9 innych państw do Unii Europejskiej, początek nowej ery dla Polski i Europy, która wreszcie w większości zaczęła się realnie integrować.

ŚWIAT

26 grudnia na prezydenta Ukrainy został wybrany Wiktor Juszczenko, który to w późniejszych latach zaczął proces zbliżania Ukrainy do Europy i odrywania jej od uzależnienia od putinowskiej Rosji. Jego wybór był związany z tzw. pomarańczową rewolucją.

2005

POLSKA

Zdublowane wybory prezydenckie i parlamentarne, w których prezydentem został Lech Kaczyński, a rządzić zaczęła partia jego brata bliźniaka – Jarosława. Była to też pierwsza sytuacja, w której w 1. turze wygrał inny kandydat (Donald Tusk), w drugiej zaś inny.

ŚWIAT

Tego roku zmarł dziś święty papież Jan Paweł II, pierwszy od prawie pół wieku papież nie Włoch, jedna z najbardziej kluczowych polskich postaci w Świecie, którego 27-letni pontyfikat wywarł wpływ na losy Polski i Świata.

2006

POLSKA

Premierem Polski został Jarosław Kaczyński. Pierwszy taki przypadek na świecie, gdzie w państwie demokratycznym dwa najważniejsze urzędy w państwie objęli bracia (w dodatku bliźniacy).

ŚWIAT

Na koniec roku został stracony Saddam Husajn, jako symbol zakończenia tamtej wersji wojny z terroryzmem na świecie, nastąpił koniec „potęgi” Al-Kaidy.

2007

POLSKA

Przedterminowe wybory parlamentarne, w których Platforma Obywatelska pokonała PiS, a premierem został Donald Tusk (najdłużej urzędujący premier III RP).

ŚWIAT

Nicolas Sarkozy został prezydentem Francji. Jeden z trzech europejskich przywódców (obok Merkel i Tuska), największych graczy Unii Europejskiej, a także „bywalec” tabloidów francuskich ze swoją żoną Carlą Bruni.

2008

POLSKA

Miała miejsce katastrofa lotnicza pod Mirosławcem, pierwsza w krótkim czasie, przez którą Polska została pozbawiona całego dowództwa Sił Zbrojnych RP

ŚWIAT

Miała miejsce wojna rosyjsko-gruzińska, mająca na celu „utemperowanie” tamtejszego, antykremlowskiego prezydenta Saakaszwilego.

2009

POLSKA

Na jaw wyszła afera hazardowa, która zrobiła ogromne przetasowania w rządzie Donalda Tuska, jednak nie spowodowała większych uszczerbków na poparciu dla partii, tym bardziej, że z kryzysu Polska wychodziła obronną ręką.

ŚWIAT

Kryzys światowy w pełni, General Motors wystąpił z wnioskiem o uznanie bankructwa, jednak wycofał się z tego pomysłu po kilkudziesięciu dniach.

2010

POLSKA

Miała miejsce najbardziej tragiczna katastrofa lotnicza w historii powojennej Polski i jedno z tragiczniejszych wydarzeń z udziałem władców państw na Świecie. W katastrofie lotniczej pod Smoleńskiej w Rosji zginęło 96 osób, w tym Prezydent Lech Kaczyński z żoną, były prezydent Polski na emigracji Ryszard Kaczorowski, parlamentarzyści, rodziny katyńskie, załoga, członkowie BOR, całe dowództwo Sił Zbrojnych RP.

ŚWIAT

Na początku roku miało miejsce tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi na Haiti, w którym zginęło prawie ćwierć miliona osób, a 300 tysięcy zostało rannych.

 2011

POLSKA

To był rok wyborczy, po raz pierwszy w historii rząd, który rządził w poprzedniej kadencji został wybrany ponownie i to z porównywalnym poparciem. Donald Tusk został wybrany ponownie premierem.

ŚWIAT

Ten rok zdominowała arabska Wiosna Ludów. W Egipcie, Syrii, czy Libii doszło do antyrządowych demonstracji i rozrób, co skutkowało obaleniem dwóch z trzech tych rządów. W przypadku Syrii rozpoczęła się regularna wojna domowa trwająca do dzisiaj.

2012

POLSKA

To był bardzo sportowy rok. Euro 2012 zdominowało całą pierwszą połowę 2012, następnie Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Niestety z wielkiej burzy, mały deszcz, bo i tu i tu Polacy byli bez większych sukcesów.

ŚWIAT

Dzień końca świata (czyt. końca kalendarza Majów) 21/12/12 stał się dniem pierwszego miliarda wyświetleń jednego wideo w Internecie, jako swoisty, kolejny przełom w historii światowego Internetu i globalizacji.

2013

POLSKA

Tego roku zmarła osoba, która niespełna 25 lat wcześniej wprowadziła Polskę na odpowiednie, demokratyczne, liberalne tory, mowa o Tadeuszu Mazowieckim, pierwszym premierze wolnej III RP.

ŚWIAT

Pierwszy raz od wielu lat doszło do abdykacji papieża. 28 lutego zakończył się pontyfikat Benedykta XVI, a jego następcą został pierwszy papież, który nie pochodził z Afryki, Europy i Azji, a z Ameryki Południowej. Przyjął też po raz pierwszy od ponad 1000 lat nowe imię (nie wynikające z połączenia, jak Jan Paweł I) – Franciszek.

2014

POLSKA

Rok 25-lecia wolności Polski, w którym to zostaliśmy docenieni przez wybór Donalda Tuska na szefa Rady Unii Europejskiej.

ŚWIAT

Rok wielkiej rewolucji na kijowskim Majdanie i walk o Krym i wschodnią Ukrainę. Rosja bez skrupułów zaatakowała Ukrainę, gdy ta była blisko wstępnej procedury wprowadzania do Unii Europejskiej.

2015

POLSKA

2015 to czarny rok dla polskiej demokracji, która została demokratycznie pogrzebana przez Polaków. Najpierw wybór Dudy, potem PiS-u (a raczej wybór Kaczyńskiego i Kaczyńskiego).

ŚWIAT

To czarny rok także dla Europy, dla Francji, która najpierw doświadczyła zamachu na redakcję Charlie Hebdo, następnie tragiczny zamach w Paryżu, w którym zginęło 130 osób.

2016

POLSKA

Ten rok zdominował konflikt o Trybunał Konstytucyjny i wszelkie łamanie prawa przez rząd, co głównym i ostatecznym akcentem były obrady klubu PiS w Sali Kolumnowej.

ŚWIAT

To był rok strachu przed własnym życiem Europejczyków, zamach za zamachem, dziesiątki, setki ludzi zabitych tylko dla ideologii jednej religii.

Świat wygląda na to, że idzie w złym kierunku, razem z Polską, czy zawróci na dobre tory? Nie wiem, mam  nadzieję, że tak, ale za następne 20 lat, w 2037 roku mam nadzieję, że będzie on lepszy, spokojniejszy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s