Kategorie
Świat

Happy New Year 2017!

Oficjalnie można już powitać Nowy Rok 2017! Póki co cieszą się z niego m.in. Kiribatyjczycy, Nowozelandczycy, Australijczycy, czy Japończycy. My pożegnamy 2016 już za 8 godzin. Jaki będzie świat w tym nadchodzącym (lub w kilku wypadkach już obecnym) roku?

2017 to na pewno kolejne zmiany. We Francji zmieni się prezydent, nie będzie to na pewno żaden z byłych prezydentów (ani Hollande, ani Sarkozy), być może będzie to kobieta (Marine le Pen), lub inny konserwatysta. Jedno jest pewne, Francja zmieni kurs, pytanie, jak mocno. Także może być różnie w Niemczech. Nie jest pewna kanclerska przyszłość Angeli Merkel. Być może bardzo wysoko niestety zajdzie Alternatywa dla Niemiec, która jest totalnie anty-imigrancka.

Dalej, to także niepewna przyszłość Donalda Tuska. Brak poparcia z Polski może jednocześnie przynieść i pozytywny skutek (w postaci poparcia go przez pozostałe kraje członkowskie – może poza Węgrami). Z drugiej jednak strony, jeżeli wróci, to oznacza to koniec PiS-u w Polsce, ale o tym jutro.

To będzie rok ocieplenia stosunków USA-Rosja, które już na koniec 2016 roku zostały zapowiedziane przez Putina i Trumpa. To może oznaczać znaczne osłabienie bezpieczeństwa Europy (jakby ta miała mało problemów z własnymi wariatami na politycznych stołkach).

To także rok stagnacji w stosunkach UK-EU. Wielkiej Brytanii wcale nie będzie tak się spieszyło do wyjścia ze Wspólnoty, a jeśli to nastąpi, to dopiero od koniec dekady, lub na początku następnej.

Być może także na linii USA-Kuba zostaną ponownie schłodzone stosunki. Trump nie jest już takim entuzjastą, jeśli chodzi o stosunki z Raulem Castro, a szkoda, bo byłoby o jeden kraj socjalistyczny mniej.

Myślę, że jeśli tak dalej będzie, to wzorem Polski w innych krajach ludzie mogą pod koniec 2017 roku wychodzić na ulicę, jeśli do władzy dostaną się szaleńcy we Francji i Niemczech.

Wszystkim czytelnikom zza granicy życzę Lepszego Nowego 2017 Roku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s