Kategorie
ARTYKUŁ SPECJALNY PILNE Świat

Farewell, Great Britain, farewell…

Coś, co jeszcze wczoraj wieczorem było nie do pomyślenia, dzisiaj jest faktem. WIELKA BRYTANIA, DECYZJĄ 17,4 MILIONA BRYTYJCZYKÓW OPUSZCZA UNIĘ EUROPEJSKĄ. Pytanie… Co im w tej Unii przeszkadzało? Pieniądze, które musieli wykładać, jako 2, lub 3 gospodarka UE? Imigranci z Bliskiego Wschodu, którzy są problemem Włoch i Grecji? A może Polacy, którzy napędzają od dekady brytyjską gospodarkę, bo Brytyjczykom za leniwo było pracować fizycznie?

Co kierowało głupotą kilkunastu milionów ludzi, by stracić miliardy funtów dotacji? Niestety, po uratowaniu Austrii przed ich największym błędem, Wielka Brytania się nie uratowała i będzie dryfującą, samotną wyspą na morzu powiązań ekonomicznych (w końcu wszystkie umowy międzynarodowe będą musiały być podpisane od nowa).

Kolejna sprawa, to bardzo możliwy i znacznie przyspieszony proces rozpadu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Irlandia Północna i Szkocja głosowały zdecydowanie za pozostaniem w UE. Jeśli te części UK wypowiedzą się w referendum, tym razem za wyjściem z Wielkiej Brytanii, przez co zostanie Zjednoczone Królestwo Anglii i Walii (?). Jako, że Szkocja jest najbogatszym (poza Londynem) regionem Wyspy, jej oderwanie się od UK może prowadzić do totalnego kryzysu ekonomicznego.

Brytyjczycy chyba zapomnieli, że już od lat nie są potęgą, a to właśnie Unia Europejska sprawiła, że podnieśli się po kryzysie z lat 70. w którym mieli wielkie problemy ekonomiczne i geopolityczne, gdyż w Europie liczyło się już głównie RFN i Francja.

A co z Polską? Otóż rząd PiS stracił poważnego sojusznika w UE, czy to w Parlamencie Europejskim, czy w Radzie Europejskiej. Zostały nam już tylko Węgry, które mają zupełnie inny stosunek do Rosji, niż Polska, a to może być w najbliższych miesiącach kluczowe. Dodajmy do tego Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, bardzo niepewnych swojej przyszłości.

Wielka Brytania skapitulowała, David Cameron skapitulował i odejdzie za ok. 3 miesiące ze stanowiska premiera. Kto się z tego cieszy? Oczywiście Rosja z Putinem na czele, ponadto Chiny, Indie, Brazylia i RPA, które przegoniły, lub mogą przegonić Europę, a Europa stać się zaściankiem świata. Ta Europa, która była kolebką światowej cywilizacji. Donald Trump może też świętować, ponieważ ci, którzy bali się go w USA, a nie chcieli głosować na Hilary Clinton, mogą z większą odwagą patrzeć na głosowanie na szaleńca od Republikanów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s