Kategorie
ARTYKUŁ SPECJALNY Polska

Polska, która powstała w dni Wielkiej Nocy.

14 kwietnia 966 roku, czyli w Wielką Sobotę, prawdopodobnie w Poznaniu, Mieszko I, władca Polan przyjął chrzest, symbolicznie wprowadzając swój kraj w krąg państw Zachodnich. W tym roku mija 1050 lat od tego wielkiego wydarzenia. Jednak dopiero od XII wieku możemy mówić, że Polska była krajem chrześcijańskim, gdyż prowadzanie przez misjonarzy tej wiary było bardzo żmudnym procesem, w wielu wypadkach nieskutecznym.

Od tego czasu Polska przyjęła wiele tradycji, zwyczajów związanych z tym największym świętem Chrześcijan. Dzielenie się jajkiem, nawiązujące do dzielenia się opłatkiem, moment pojednania przez jajko, symbol nowego życia. Jak to w Polsce bywa do tradycji przedarły się obrzędy pogańskie Słowian, takie jak poniedziałkowe oblewanie wodą, mające korzenie w podrywie młodych kobiet i ich powodzeniu wśród mężczyzn w święta wiosny, w której przecież, obok powrotu do życia wielu roślin i zwierząt widzimy rozkwit związków, a także, przede wszystkim zawieranie nowych, bo miłość wisi przecież w powietrzu.

I choć Polacy (jak i większość narodów chrześcijańskich na świecie) kochają bardziej Święta Bożego Narodzenia, to jednak Wielkanoc też jest dla nas ważna, właśnie z powodu jej kolorów, powrotu z szarej, ciemnej, zimowej codzienności. To taki swoisty powiew świeżego powietrza do naszego życia, a także okazja do pojednania w rodzinach, wśród znajomych, powrotu do rozmów, po miesiącach, czy latach milczenia.

Tym bardziej dzisiaj, gdy światem rządzi nienawiść, „hejt”, upokorzenie takie dni, jak Święta Wielkanocne są ważne, by nie „zwariować do reszty”, by móc chwilę pomyśleć, czy to o życiu, czy o relacjach między ludźmi, czy może o wierze (bo to przecież o nią w te dni chodzi). Pomyśleć, że przecież możemy pogodzić się z sąsiadem, bo Jezus, który umarł za nasze grzechy, na krzyżu przebaczył swoim oprawcom, bo święty Jan Paweł II, przebaczył, a nawet wyspowiadał swojego oprawcę, który o mało go nie zabił. PAMIĘTAJMY! Nie plujmy jadem, szczególnie jutro i pojutrze!

Jutro w NP: ARTYKUŁ SPECJALNY: 5 kwietnia 33 r. – największy przełom w historii Świata.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s